logo_perinatalna

W ramach projektu pn. „Rozwój opieki perinatalnej w podregionie szczecińskim – poprawa jakości i dostępności usług medycznych oraz profilaktyka”  w Szpitalu „Zdroje” został zakupiony zestaw fetoskopowy – wysokospecjalistyczny sprzęt, który umożliwia wykrycie niektórych wad rozwojowych oraz przeprowadzanie specjalistycznych zabiegów chirurgicznych u płodu.

Czasami zdarza się, że rozwijające się w macicy dziecko ma wadę rozwojową, która może powodować znaczne inwalidztwo lub nawet śmierć noworodka bezpośrednio po narodzinach.

Dzięki diagnostyce prenatalnej można wcześnie wykryć te nieprawidłowości lub stany, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla płodu.

Współczesne techniki ednoskopowe z wykorzystaniem fetoskopu pozwalają na wczesną interwencję, która ma zapobiec niekorzystnym następstwom niektórych wad rozwojowych lub przywrócić warunki do prawidłowego przebiegu ciąży.

Fetoskopię w zależności od rodzaju terapii przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub regionalnym. Przez małe nacięcia skóry brzucha wprowadza się do macicy urządzenie optyczne i narzędzia służące do wykonania zabiegu. Ta metoda jest mniej inwazyjna, mniej uszkadzająca i mniej traumatyczna.

Nieprawidłowości płodu, które mogą być leczone fetoskopowo to:

– wrodzona przepuklina przeponowa /CDH/,

– zespół przetaczania pomiędzy bliźniętami/TTTS/,

– zespół taśm owodni/ABS/,

– otwarty rozszczep kręgosłupa/SBA/.

Operacje z użyciem fetoskopu przeprowadzają ginekolodzy wspólnie z neurochirurgami. Lekarze tych specjalności ze Zdrojów szkolą się od 2015 w Deutches Zentrum fur Fetalchirurgie und minimal-invasive Therapie w Giessen pod okiem prof. Thomasa Kohla – prekursora  fetoskopowych operacji wad ośrodkowego układu nerwowego u płodów.

Pierwsze operacje w Szpitalu „Zdroje” planowane są na rok 2016.

fetoskop wieża

2014 © Copyright - Health Center Theme by Vamtam