logo_perinatalna

Uroczystość otwarcia Oddziału Patologii Ciąży

Dnia 21 kwietnia 2016 roku, w pawilonie 1A kompleksu szpitalnego przy ul. Mącznej 4, odbyło się uroczyste otwarcie Oddziału Patologii Ciąży – będącego częścią Oddziału Położnictwa i Ginekologii – wraz z poradnią patologii ciąży oraz szkołą rodzenia.

Szpital „Zdroje”, w ramach programu PL07 Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych, dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, ukończył tym samym realizację projektu pn. „Rozwój opieki  perinatalnej w podregionie szczecińskim – poprawa jakości i dostępności usług medycznych oraz profilaktyka”.

Zakończona inwestycja istotnie poprawi dostępność wysokospecjalistycznych usług medycznych. Oddział Patologii Ciąży dysponuje 16 łóżkami –  w salach 1 i 2 osobowych,

ma poradnię patologii ciąży, gabinety do badań KTG oraz USG,  a także szkołę rodzenia.

Z inwestycją związane są również działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia oraz propagowanie edukacji związanej z macierzyństwem i opieką nad niemowlęciem. W ich ramach odbyły się prelekcje i warsztaty: „Każdy ma swoją mamę”, „Planuj i wychowuj świadomie”, czy „Klub rodziców maciupków”. Te kampanie prowadzone były w ośmiu gminach województwa. Uwzględniono też realizację dwóch programów profilaktycznych: szczepienia przeciwko wirusowi HPV i badania dla kobiet poniżej 35. roku życia pod kątem wrodzonych wad płodu.

Projekt pozwolił również na doposażenie placówki i urządzenie gabinetów diagnostycznych. Szczególnie cennym nabytkiem jest zestaw fetoskopowy, który umożliwia wykrycie niektórych wad rozwojowych oraz przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów chirurgicznych u płodu.

- Oby wszystkie inwestycje w regionie przebiegały tak sprawnie – mówiła na otwarciu członek zarządu województwa Anna Mieczkowska. – Moment oczekiwania na dziecko jest dla każdej z kobiet bardzo ważny. Szczególnie, gdy z ciążą są jakieś problemy. Wtedy potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa. Myślę, że na tym nowym oddziale każda pani będzie się czuła jak w domu.

Całkowita wartość projektu wyniosła 11.307.683,00 PLN w tym:

• 9.046.147,00 PLN to środki Komitetu Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych;
  • 2.261.536,00 PLN to wkład własny

2014 © Copyright - Health Center Theme by Vamtam